| Skoki

TOP 10: faworyci Pucharu Świata w skokach narciarskich

Faworyci sezonu skoków 2024/25 (fot. Getty)
Aleksander Zniszczoł (fot. PAP/EPA)

Powoli czuć już dreszczyk emocji. W piątek pierwsze w sezonie treningi i zawody Pucharu Świata 2024/25 w skokach narciarskich. Końcówka przygotowań owiana była tajemnicą w przypadku każdej kadry. Typowanie rozstrzygnięć nie jest więc łatwe, ale biorąc pod uwagę liczne czynniki – poprzednią zimę, lato, wiek, zmiany w przepisach – serwujemy poniższy Power Ranking.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

20 zawodników to dużo, ale nawet w takim gronie nie da się zmieścić wszystkich, którzy w najbliższym czasie mogą odegrać wiodące role. Brakuje Kamila Stocha, który ma od kilku miesięcy swój zaufany team, ale w końcówce przygotowań odniósł kontuzję, a według relacji trenera Thurnbichlera skacze dziś gorzej od trzech rodaków. Blisko TOP 20 plasowałby się też z pewnością Domen Prevc. Zwykle nierówny, ale rosnący najczęściej na lotach i w drugiej części sezonu.

Lekceważyć nie można Szwajcarów – tak, liczba mnoga oznacza nie tylko Gregora Deschwandena, ale i Killiana Peiera. Do tego jeszcze bardziej "egzotyczni" – Amerykanie Tate Frantz i Erik Belshaw oraz (uwaga) Francuz Valentin Foubert. I jeśli tak dodamy, że najbliżej "dwudziestki" byli: Lovro Kos, Phillip Raimund i Ren Nikaido, dobijemy do 30 nazwisk. Ale zostawmy już to i przejdźmy do TOP 20...

20. Paweł Wąsek

Wygrał Letnie Grand Prix, co we współczesnych czasach nie przynosi może wielkiej chluby, ale wzmacnia mentalnie – Wąsek dał radę, skacząc z pewnym bagażem oczekiwań. Dobry technik, powinien zyskiwać w czasach skrupulatnego oceniania telemarku. Trudno oczekiwać, że od razu podbije Puchar Świata, ale solidne punktowanie z wyskokami na TOP 10 powinny być celem.

19. Artti Aigro

Co ja robię tu? Co ty tutaj robisz? Być może to prognoza szalona, bo Estonia w skokach znaczy niewiele, ale przecież Aigro to od dwóch lat zawodnik "norweski", trenujący z "Wikingami". O swoim rosnącym potencjale przekonał stając na podium Grand Prix w Wiśle oraz będąc najlepszym indywidualnie zawodnikiem "drużynówki" mistrzostw Norwegii. 

18. Dawid Kubacki

Poprzednia zima zmęczyła jego i kibiców. Czy jednak mogła przekreślić jeszcze poprzednią? Wówczas Kubacki skakał znakomicie i był zawodnikiem ścisłej czołówki. To wciąż tli się w głowie, mimo licznych potem problemów oraz przeciętnego lata.

17. Karl Geiger

W dwóch ostatnich sezonach nie przekraczał 800 punktów w "generalce", a w końcówce Grand Prix nie błyszczał. Tylko, że to wciąż Geiger. Parafrazując jedno z piłkarskich powiedzeń: masz pewność, że go pokonałeś dopiero, gdy bus niemieckiej kadry opuści skocznię. Do tego koczek z Oberstdorfu zakończył lato ważnym akcentem – wicemistrzostwem kraju. 

16. Manuel Fettner

Wobec niedawnych problemów zdrowotnych Żyły i Stocha ostał się w zestawieniu jako ostatni przedstawiciel skoczków urodzonych w latach 80. "Fetti" to stabilność, pojedyncze błyski. Problemy? Paradoksalnie mogą pojawić się na etapie krajowej selekcji, bo Austria to przecież zagłębie świetnych zawodników. Na pierwsze dwa weekendy dostał jednak powołanie.

15. Michael Hayboeck

Szósty skoczek poprzedniej zimy wykazywał się w dwóch ostatnich sezonach dużą solidnością. Wydaje się, że 33-latek ma wypracowaną "bazę" techniczną, z której korzysta – trochę jak polscy weterani w ostatnich kilku latach. Duży plus przy nazwisku "Hayboeck" stawiamy za zwycięstwo w mistrzostwach Austrii. 

14. Kristoffer Eriksen Sundal

Jego piąte miejsce w jedynych w miarę miarodajnych zawodach lata (GP w Klingenthal) to znak, że chyba już wyzdrowiał. Poprzedniej zimy jego coraz lepsze występy przerwała kontuzja łąkotki. Sundal może nie być najrówniej skaczącym zawodnikiem sezonu, ale ma wszystko, aby brać coraz więcej z tortu Pucharu Świata.

13. Daniel Tschofenig

Gdy dwa lata temu ukończył Puchar Świata dziewiąty, wydawało się, że zimą 2023/24 może wykonać kolejny krok na przód. Skończyło się na nieco słabszym cyklu (11. miejsce) i lekkim wychłodzeniu oczekiwań. "Tschofa" to jednak chyba wciąż najlepszy skoczek urodzony w XXI wieku (choć Sundal naciska). Wydaje się być poukładany – mentalnie i technicznie. Duży talent.

12. Aleksander Zniszczoł

Najlepszy z Polaków minionej zimy zaliczył słabsze lato z krótkimi lotami tuż nad zeskokiem i problemami w pozycji najazdowej. Wszystko przyćmiła jednak próba ze zgrupowania w Wiśle. 140 metrów z (prawdopodobnie) 16. belki przy lekkim jedynie wietrze pod narty. To skok na czołówkę zawodów w zeszłym sezonie. Wygląda na to, że 30-latek wejdzie w zimę w znacznie lepszej formie niż można było zakładać jeszcze kilka tygodni temu.


11. Pius Paschke

Niby ma już 34 lata i gdy rok temu w grudniu wygrał zawody, wydawało się, że to jego szczyt. Ale jeśli tego lata ktoś udowadniał w skokach, że wiek to jedynie liczba, to właśnie policjant z Bawarii. Zdumiewająco mocny w Grand Prix w Klingenthal. Medalista mistrzostw Niemiec. Warto na niego uważać.

Małysz: najtrudniejszą decyzją było przejście Kamila Stocha na indywidualne treningi [WIDEO]
Adam Małysz (fot. TVP SPORT)
Małysz: najtrudniejszą decyzją było przejście Kamila Stocha na indywidualne treningi [WIDEO]

10. Johann Andre Forfang
Twarz buntu w norweskich skokach. Dla samego wicemistrza olimpijskiego z 2018 bardzo dobrego – po odejściu Alexandra Stoeckla zadomowił się w czołówce, a dobre skoki pokazał też latem. Jeden z lepszych lotników w stawce. Poprzedniej zimy stał się nieco stabilniejszy, co było jego bolączką.

9. Anże Lanisek
W latach 2018-23 jego kariera rozwijała się wzorowo. Znaczył coraz więcej, był coraz bliżej wielkich celów. Kontuzja kolana (uszkodzenie więzadła pobocznego) przerwała jednak jego występy w styczniu 2024. Lanisek wrócił, ale nie błyszczał. Jeśli jednak odzyska pełnię zdrowia i pewność, stać go na bardzo wiele.

8. Daniel Huber
Na koniec poprzedniej zimy zamienił się w obiekt latający. W Planicy był nieziemski i gdyby wtedy tworzyć taki "Power Ranking", mógłby zająć nawet miejsce w TOP 3. Ale potem przyszło lato, a Huber wystąpił jedynie w sierpniu w Courchevel. Zniknął. Opuścił jesienne starty w Grand Prix i mistrzostwach Austrii. Wiadomo tylko, że zmagał się z problemami zdrowotnymi. Reszta owiana jest tajemnicą. To obniża notowania.

7. Jan Hoerl
Od trzech sezonów trwa jego stały rozwój z coraz częstszymi wypadami na podium. To wciąż zawodnik rozwijający się. Poprzedni sezon skończył na czwartym miejscu w "generalce". W tym też powinien być w czołówce.

6. Timi Zajc
Ma prawie wszystko. Wspaniale lata, potrafi pięknie lądować, a przy wietrze pod narty jest chyba najbardziej elektryzującym skoczkiem czołówki. Brak mu tylko jednego – nigdy nie utrzymywał wysokiej formy bardzo długo. Góra-dół-góra to nie jest schemat na Kryształową Kulę, ale po obiecującym lecie trudno wątpić, że Zajc ma szanse zawojować każde zawody, choć pewnie nie każdy cykl.

Sensacja na Średniej Krokwi! Junior mistrzem Polski w skokach! [WIDEO]
Klemens Joniak
Sensacja na Średniej Krokwi! Junior mistrzem Polski w skokach! [WIDEO]

5. Halvor Egner Granerud
Jeden z trzech skoczków, którzy podzielili się triumfami w "generalce" PŚ w ostatnich sześciu sezonach. Olbrzymi potencjał – pewnie większy w ostatnich latach pokazywali sporadycznie jedynie Ryoyu i Kraft. HEG potrafi skakać rewelacyjnie, ale ostatniej zimy pogubił się zaskakująco. Lato 2024 skończył jednak trzecim miejscem w Klingenthal. Stać go na wiele.

4. Ryoyu Kobayashi
Pan 291. Nieoficjalny rekordzista świata przystępuje do kolejnej zimowej kampanii. W każdej z sześciu poprzednich zgromadził co najmniej 900 punktów (a w połowie z nich ponad 1600!). Pod względem potencjału maksymalnego ֪– gigant. Pewnym znakiem zapytania może być zaplecze – trener Janne Vatainen nie podróżuje wszędzie ze swoim skoczkiem, a kombinezony Japończyków nie uchodzą zwykle za tak konkurencyjne jak niemieckie czy austriackie.

3. Stefan Kraft
Nikt nie obronił Kryształowej Kuli od 2005 roku, a Kraft z tego lata przypomina trochę Stocha z sezonu 2018/19 – gdy po życiowym sezonie pierwsze starty na igelicie były łatwe, ale potem nadeszła zniżka formy. Tyle z potencjalnych minusów. Plusy Krafta? Wybitna umiejętność lotu oraz zmiany w systemie punktowania. Za brak telemarku szykują się większe odjęcia, a to może martwić rywali Austriaka, bo on akurat ten element ma opanowany perfekcyjnie.

2. Marius Lindvik
Późnym latem czarował, gdziekolwiek się pojawiał. Nieuchwytny dla rywali. W zimę powinien wejść bardzo mocny, można się jedynie zastanawiać, czy utrzyma najwyższą formę przez kilka miesięcy. Teoretycznie w tym sezonie może nawet skompletować szlema skoków narciarskich, choć równoczesny triumf w "generalce" Pucharu Świata, Turnieju Czterech Skoczni i triumf w mistrzostwach świata brzmi jak zadanie niezwykle trudne do realizacji.

1. Andreas Wellinger
Poprzednie dwa cykle wskazały, że umie utrzymywać wysoką formę tygodniami. Na długim dystansie Pucharu Świata powinno być to bezcenne. Ma już świetną bazę, jeśli dołoży błysk (w zeszłym sezonie zdobył 1488 punktów, ale wygrał tylko dwa razy), może myśleć o Kryształowej Kuli. Pierwszej dla Niemiec od dekady. I jeszcze jedno: wspaniały lot z końca przygotowań. Około 152 metrów w Klingenthal. "Welli" będzie silny już na dzień dobry.


TOP 20 faworytów sezonu skoków narciarskich 2024/25

20. Paweł Wąsek
19. Artti Aigro
18. Dawid Kubacki
17. Karl Geiger
16. Manuel Fettner
15. Michael Hayboeck
14. Kristoffer Eriksen Sundal
13. Daniel Tschofenig
12. Aleksander Zniszczoł
11. Pius Paschke
10. Anże Lanisek
9. Johann Andre Forfang
8. Daniel Huber
7. Jan Hoerl
6. Timi Zajc
5. Halvor Egner Granerud
4. Ryoyu Kobayashi
3. Stefan Kraft
2. Marius Lindvik
1. Andreas Wellinger

Niespodzianka w powołaniach na PŚ w skokach narciarskich! Inauguracja bez Żyły [WIDEO]
Piotr Żyła (fot. TVP SPORT)
Niespodzianka w powołaniach na PŚ w skokach narciarskich! Inauguracja bez Żyły [WIDEO]

Zobacz też
Oficjalnie! Skoczek zmienia narodowość przed igrzyskami
Louis Obersteiner będzie skakał dla Francji (fot. Getty, Instagram)

Oficjalnie! Skoczek zmienia narodowość przed igrzyskami

| Skoki 
Wiemy, kto poprowadzi Norwegów. Trenerów będzie... trzech
Rune Velta (drugi z prawej) i Anders Fannemel (pierwszy z prawej) stworzą wraz z Roarem Ljoekelsoeyem trenerskie trio w kadrze Norwegii (fot. Getty)

Wiemy, kto poprowadzi Norwegów. Trenerów będzie... trzech

| Skoki 
Kamil Stoch deklaruje: to będzie mój ostatni sezon
Kamil Stoch (fot. Getty)
tylko u nas

Kamil Stoch deklaruje: to będzie mój ostatni sezon

| Skoki 
Rekordzista świata i medalista olimpijski kończy karierę!
Robert Johansson (fot. Getty)

Rekordzista świata i medalista olimpijski kończy karierę!

| Skoki 
Zapadła decyzja. Norwegowie ujawnili skład na nadchodzący sezon
Johann Andre Forfang i Marius Lindvik (fot. Getty Images)

Zapadła decyzja. Norwegowie ujawnili skład na nadchodzący sezon

| Skoki 
Powrót na skocznię! Sensacyjne wznowienie kariery
Kamila Karpiel (fot. Getty Images)

Powrót na skocznię! Sensacyjne wznowienie kariery

| Skoki 
PZN ogłosił składy kadr narodowych. Już wszystko jasne!
Znamy polskie kadry w skokach narciarskich na sezon 2025/2026 (fot. Getty Images)
pilne

PZN ogłosił składy kadr narodowych. Już wszystko jasne!

| Skoki 
Pertile nie chce "swojego dziecka" w Pucharze Świata [KOMENTARZ]
Sandro Pertile (fot. Getty)

Pertile nie chce "swojego dziecka" w Pucharze Świata [KOMENTARZ]

| Skoki 
Jedyna słuszna dymisja w PŚ. To twarz kompromitacji skoków [KOMENTARZ]
Skandal na MŚ w Trondheim obnażył Christiana Kathola jako kontrolera sprzętu skoczków (fot. Getty, TVP)
polecamy

Jedyna słuszna dymisja w PŚ. To twarz kompromitacji skoków [KOMENTARZ]

| Skoki 
FIS potwierdza. Kluczowa postać skoków odchodzi
Christian

FIS potwierdza. Kluczowa postać skoków odchodzi

| Skoki 
Polecane
Najnowsze
Retro TVP Sport. NBA: Charles Barkley
Retro TVP Sport. NBA: Charles Barkley
| Retro 
Retro TVP Sport. Koszykówka – NBA: Charles Barkley
Krzysztof Piątek zmienia klub! Zarobi miliony
Krzysztof Piątek (fot. Getty)
Krzysztof Piątek zmienia klub! Zarobi miliony
| Piłka nożna / Inne ligi 
Deszczowy etap Giro d'Italia. Faworyt sporo stracił
Primoz Roglic (fot. Getty)
Deszczowy etap Giro d'Italia. Faworyt sporo stracił
| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Niebywałe osiągnięcie! Zoja Skubis zdobyła Mount Everest w wieku dziewiętnastu lat! [WIDEO]
Zoja Skubis najmłodszą Polką, która weszła na Mount Everest! [WIDEO]
Niebywałe osiągnięcie! Zoja Skubis zdobyła Mount Everest w wieku dziewiętnastu lat! [WIDEO]
| Inne 
Nie żyje reprezentant Izraela. Miał 31 lat
Gadi Kinda (fot. Getty)
Nie żyje reprezentant Izraela. Miał 31 lat
| Piłka nożna 
Przed finałem Ligi Europy. Quo vadis, United?
Manchester United (fot. Getty Images)
Przed finałem Ligi Europy. Quo vadis, United?
| Piłka nożna / Liga Europy 
Anglia – Belgia. Mistrzostwa Europy do lat 17 mężczyzn [SKRÓT]
nglia – Belgia. Mistrzostwa Europy do lat 17 mężczyzn [SKRÓT]
Anglia – Belgia. Mistrzostwa Europy do lat 17 mężczyzn [SKRÓT]
| Piłka nożna 
Do góry